PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=144}

Piąty element

The Fifth Element
7,4 308 734
oceny
7,4 10 1 308734
6,8 28
ocen krytyków
Piąty element
powrót do forum filmu Piąty element

Witam wszystkich.
Jestem wielkim miłośnikiem tego filmu, widziałem go dziesiątki razy i nie ma rzeczy jakiej o tym filmie nie wiem... ale odkąd pierwszy raz zobaczyłem ten film z 13 lat temu ciężko mi znaleźć znaczenie symboliki "krwawego potu", który leci z czoła dowódcy statku kosmicznego na początku filmu a później Zorgowi kiedy rozmawia przez telefon z Panem Shadow czyli w istocie ze złem? W sumie nawet nie wiem czy to jest to o czym myślę bo tak na prawdę nie jestem pewien co to jest... czy to krwawy pot czy po prostu jakaś inna substancja czy cokolwiek... Weźcie pomóżcie bo już od lat mnie to męczy :)))

Pozdrawiam serdecznie

ocenił(a) film na 8
czerwus

Cześć,
ja również myślałam i myślałam i wymyśliłam coś takiego, ta tajemnicza substancja to fizyczna manifestacja wpływu jaki miała planeta zniszczenia na ludzi. Maź się pojawiała kiedy zło było w bezpośrednim kontakcie z innymi, wtedy kiedy wywierało bezpośredni wpływ na przebieg zdarzeń, albo znaczyło "swoich". Ten "krwawy pot " jak go nazwałeś to nie jest krew, to obrzydliwa ciemna mażąca paćka, która symbolizuje zło i fizyczna brzydotę którą ze sobą niesie.

Nie wiem czy to ma sens, wolałabym się wbić w już prowadzona dyskusję :DD Ale może ktoś to twórczo rozwinie :)

czerwus

krwawy pot może być nawiązaniem bibilijnym (trwoga, lęk).

ocenił(a) film na 10
joeln

To samo właśnie mi chodziło po głowie... ,że to jest trwoga przed nadchodzącym końcem...

ocenił(a) film na 7
czerwus

Z tego, co pamiętam, to w średniowieczu uważano, że podczas sabatów szatan plugawi swoje sługi, zastępując im np. krew trucizną. A ten jego niby pot, to bardziej mi się kojarzył z taką wodą z dna bardzo zasyfionego zbiornika - wiesz, taką śmierdzącą zgnilizną i śmiercią. Więc może tu o to chodzi, że on został splugawiony przez zło i jego ciało, które było przecież stworzone przez dobro, ulega teraz lustrzanej przemianie.

ocenił(a) film na 6
czerwus

a mnie nasunęło się coś takiego: osobniki, którym pociekło "coś" z czoła, były w tym momencie pod wpływem ogromnego stresu i ta maź wyglądała, jakby oliwa czy coś elementarnego wypływało im z mózgów, jakby im się przepaliły przewody i popękały naczynia krwionośne (mazionośne). jako metaforę przyjęłabym tutaj: strach, przerażenie, szok, przewidywanie bliskiej śmierci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones