PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=144}

Piąty element

The Fifth Element
7,4 308 680
ocen
7,4 10 1 308680
6,7 27
ocen krytyków
Piąty element
powrót do forum filmu Piąty element

Pisząc "rażące" nie mam na myśli tego, że to minusy filmu, chodzi o to że rzucają się w oczy i dziwi mnie że nikt o tym jeszcze tu nie napisał.

POSTACIE:
1) Leeloo (fryzura, pomijając kolor, jest wypisz -wymaluj fryzurą Matyldy, no i te niewinne spojrzenie, minki, do tego sposób bycia: spontaniczność, nieporadność, niewinność)

2) Zorg (gł.zła postać grana przez tego samego aktora (!!!) co Stansfielda, nawet fryzury mają troche podobne)

3) Korben (tak jak Leon to facet po 40ce, rosły, nie całkiem ogolony, ze zmęczoną twarzą ale równocześnie milutkim spojrzeniem, to samotnik, który miał tam kiedyś kobietę ale mu z nią nie wyszło, zmagający się z rzeczywistością która go w kurza, próbujący robić swoje byle jakoś tam żyć, świetnie znający się na broni, bo do tego wyszkolony )

SCENY:
1) Leeloo/Matylda prosi Korbena/Leona o pomoc (w obu przypadkach dzieli ich szybka: tu ta w taksówce, tam judasz w drzwiach, obie dziewczyny mają takie samo błagające zdesperowane spojrzenie, obaj faceci dłuższy czas zastanawiają się z takim samym litościwym spojrzeniem co zrobić by się nie narazić i obaj w ostatniej chwili, gdy "ci źli" są tuz tuż postanawiają pomóc)

2)Śmierć gł. złego bohatera Zorga/Stansfielda (oboje giną od bomby w błogiej nieświadomości że są górą, oboje w efekcie ostatniego "odruchu" innej postaci, tu Wojownik obcych wysadza się dla honoru/ Leon dla zemsty - oboje ledwo żyjąc)

3)ukrycie się Leeloo/Matyldy w kanale wentylacyjnym

Należy też wspomnieć o muzyce użytej w niektórych scenach np. gdy Leeloo/Matylda prosi o pomoc, w obu filmach jest bardzo podobna!!!

Najśmieszniejszy wniosek:
W obu filmach (w przeciągu 3 lat ) Besson stworzył bardzo podobną fizycznie postać kobiecą. Obie są młode, mają takie same fryzury, takie same niewinne spojrzenie i spontaniczny sposób bycia. W "Piątym elemencie" Leeloo jest wprost nazwana ideałem, skoro tak... to można być pewnym jaki Besson preferuje typ kobiety, jaki ma gust :)

ocenił(a) film na 10
777temida

Piękna analiza!!
Dzięki.

czyli: dobra dziewczyna spotyka złego chłopaka i uwalniają świat od ucieleśnienia zła.

Pozdrawiam.

777temida

Masz rację, ale mnie to nie razi. "Leon" bardzo mi się podobał, "Piąty element" też.

Burmistrz

Zgadza się, oba filmy są bdb, chociaż... Leon jest lepszy. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
777temida

Chrzanić leona podwórkowca...

użytkownik usunięty
777temida

W sumie otworzyles/las mi troche oczy tym komentarzem. Przyznam szczerze, ze bardzo lubie obydwa filmy, to jednak piaty element widzialem dosc dawno i nie pamietam wszystkich scen oraz watkow. W twojej analizie brakuje jednak najwazniejszego powiazania, obydwa filmy laczy fakt, ze po jednokrotnym obejrzeniu prawie kazdy widz, chce to zrobic ponownie

ocenił(a) film na 4
777temida

ciekawa analiza. :)

ocenił(a) film na 9
777temida

Obejrzyj "złote dziecko" dla dopełnienia analizy twórczości filmów tamtych czasów. Sam film powstał dużo wcześniej, jednak fabuła, realizacja, scenariusz i wątek są... "kopiuj-wklej".
Jednak, każdy z tych filmów uważam za swego rodzaju arcydzieło.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones